Najczęstsze Pytania
Chcesz zdać C oraz C+E? Kurs łączony kat. C i C+E. Aby przystąpić, musisz mieć 21 lat, lub 18 lat w przypadku osób, które uzyskały kwalifikację wstępną określoną w przepisach ustawy o transporcie drogowym. Kurs obejmuje 20 godzin szkolenia praktycznego na kategorię C oraz 25 godzin szkolenia praktycznego na kategorię C+E. W tym pakiecie całkowity koszt kursu wynosi 7500 zł.
Ile lat musisz mieć?
- 21 lat
- 18 lat w przypadku osób, które uzyskały kwalifikację wstępną określoną w przepisach ustawy o transporcie drogowym.
Jakie kategorie prawa jazdy musisz posiadać?
- Kat. B
Czym możesz kierować?
- Pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu. Zespół pojazdów składający się z pojazdu samochodowego, którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 t i przyczepy lekkiej (do 750kg),
- Ciągnik rolniczy – pojazd silnikowy skonstruowany do używania łącznie ze sprzętem do prac rolnych, leśnych lub ogrodniczych; ciągnik taki może być również przystosowany do ciągnięcia przyczep oraz do prac ziemnych. Zespół pojazdów składający się z ciągnika rolniczego i przyczepy lekkiej,
- Pojazd wolnobieżny – pojazd silnikowy, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h. Zespół pojazdów składający się z pojazdu wolnobieżnego i przyczepy lekkiej,
- Czterokołowiec – pojazd samochodowy przeznaczony do przewozu osób lub ładunków, z wyłączeniem samochodu osobowego, ciężarowego i motocykla, którego masa własna nie przekracza 550 kg w przypadku przewozu rzeczy lub 400 kg w przypadku przewozu osób,
- Motorower – pojazd jednośladowy lub dwuśladowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.
Ile trwa kurs?
Minimum:
- 20 godzin szkolenia teoretycznego,
- 30 godzin szkolenia praktycznego.
⚠️ Nie musisz odbywać szkolenia teoretycznego, jeżeli wcześniej zdałeś egzamin teoretyczny w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD).
⚠️ Jeżeli posiadasz prawo jazdy kategorii C1, nie musisz odbywać szkolenia teoretycznego.
Jak wygląda egzamin?
Egzamin składa się z części teoretycznej oraz części praktycznej. Zaliczenie części teoretycznej uprawnia do przystąpienia do części praktycznej.
Egzamin teoretyczny składa się z 20 pytań z wiedzy podstawowej i 12 z wiedzy specjalistycznej dotyczącej zdawanej kategorii prawa jazdy. Poszczególne pytania posiadają wartość punktową uzależnioną od ich trudności. W zestawie pytań podstawowych znajdzie się 10 pytań za 3 punkty, 6 pytań za 2 punkty i 4 pytania za 1 punkt. Wśród pytań specjalistycznych znajdzie się 6 pytań za 3 punkty, 4 pytania za 2 punkty oraz 2 pytania za 1 punkt. Twoim zadaniem jest zdobyć co najmniej 68 z 74 możliwych do uzyskania punktów za poprawnie udzielone odpowiedzi.
Egzamin praktyczny składa się z dwóch części. Pierwsza część realizowana jest na placu manewrowym ośrodka egzaminacyjnego. Druga część realizowana jest w ruchu drogowym. Jeżeli zaliczysz zadania na placu manewrowym, wówczas możesz wyjechać poza ośrodek egzaminacyjny i rozpocząć realizację zadań w ruchu drogowym.