Najczęstsze Pytania
Ile lat musisz mieć?
- 18 lat
Czym możesz kierować?
- Motocykl – o mocy nieprzekraczającej 35 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,2 kW/kg, przy czym nie może on powstać w wyniku wprowadzenia zmian w pojeździe o mocy przekraczającej dwukrotność mocy tego motocykla,
- Motocykl trójkołowy o mocy nieprzekraczającej 15 kW,
- Czterokołowiec lekki – czterokołowiec, którego masa własna nie przekracza 350 kg i konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h,
- Motorower – pojazd jednośladowy lub dwuśladowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.
Ile trwa kurs?
Minimum:
- 26 godzin szkolenia teoretycznego,
- 20 godzin szkolenia praktycznego,
- 4 godziny szkolenia z udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków drogowych.
⚠️ Nie musisz odbywać szkolenia teoretycznego, jeżeli wcześniej zdałeś egzamin teoretyczny w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD).
⚠️ Jeżeli posiadasz prawo jazdy kategorii A1 lub A2, nie musisz odbywać szkolenia teoretycznego.
Jak wygląda egzamin?
Egzamin składa się z części teoretycznej oraz części praktycznej. Zaliczenie części teoretycznej uprawnia do przystąpienia do części praktycznej.
Egzamin teoretyczny składa się z 20 pytań z wiedzy podstawowej i 12 z wiedzy specjalistycznej dotyczącej zdawanej kategorii prawa jazdy. Poszczególne pytania posiadają wartość punktową uzależnioną od ich trudności. W zestawie pytań podstawowych znajdzie się 10 pytań za 3 punkty, 6 pytań za 2 punkty i 4 pytania za 1 punkt. Wśród pytań specjalistycznych znajdzie się 6 pytań za 3 punkty, 4 pytania za 2 punkty oraz 2 pytania za 1 punkt. Twoim zadaniem jest zdobyć co najmniej 68 z 74 możliwych do uzyskania punktów za poprawnie udzielone odpowiedzi.
Egzamin praktyczny składa się z dwóch części. Pierwsza część realizowana jest na placu manewrowym ośrodka egzaminacyjnego. Druga część realizowana jest w ruchu drogowym. Jeżeli zaliczysz zadania na placu manewrowym, wówczas możesz wyjechać poza ośrodek egzaminacyjny i rozpocząć realizację zadań w ruchu drogowym.